Sport musobaqalari 2018

Sport va ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlarining 2018 yil uchun Respublika

KALЕNDAR RЕJASI

Ma’lumotni Jismoniy tarbiya va sport vazirligi taqdim etgan

T/r

Tadbirlarning nomi

O'tkazilish muddati

O'tkaziladigan joyi

1. Kompleks sport va ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlari

1

XVIII Yozgi Osiyo va III Parosiyo o'yinlarn

avgust- setyabr

Jakarta va Palembang (Indoieshya)

2

O'smirlar o'rtasida III yozgi Olimpidia o'yinlari

oktyabr

Buenos-Ayres (Argentina)

3

Spor turlari bo'yicha O'zbekiston hududida o'takaziladigan xalqaro turnirlar, Osiyo va Jahon chemnionati hamda kuboklar (yoshlar, o'smirlar, kattalar o'rtasida)

yanvar - dekabr

O'zbekiston hududida

4

XXIII qishki Olimpiya va Paralimpiya o'yinlari

fevral

Pxyonchxan (Janubiy Koreya)

5

VI Sohil bo'yi Osiyo o'yinlari

muddatiga aniqlik kiritilmokda

Pekin, Xitoy

2. Sport turlari bo'yicha respublika va xalqaro sport tadbirlari

2.1. Akademik eshkak eshish

T/r

Tadbirlarning nomi

O'tkazilish muddati

O'tkaziladigan joyi

Respublika sport musobaqalari

1

O'zbekiston chempionati

mart

Toshkent dengizi, Samarqand, Sirdaryo viloyati

2

2000-2001 yilda tug'ilgan yoshlar va qizlar o'rtasida O'zbekiston shaxsiy chempionati

mart

Toshkent dengizi, Samarqand, Sirdaryo viloyati

3

O'zbekiston kubogining 1-bosqichi

aprel

Toshkeng dengizi, Samarqand, Sirdaryo viloyati

4

1999 yilda tug'ilgan va undan kichik yoshdagi sportchilar o'rtasida “Сеньорлар В” O'zbekiston chempionati

may

Toshkent dengizi, Samarqand, Sirdaryo viloyati

5

O'zbekiston kubogining 2-bosqichi

iyun -iyul

Toshkent dengizi, Samarqand, Sirdaryo viloyati

6

2000-2001 yilda tug'ilgan yoshlar va kizlar va 2002 yilda tug'ilgan va undan kichik yoshdagi sportchilar o'rtasida O'zbekiston jamoaviy chempionati (Olimpiya zaxiralari kolleji, Bolalar va o'smirlar sport maktabi, ixtisoslashtirilgan bolalar- o'smirlar sport maktabi)

iyul

Toshkent dengizi, Samarqand, Sirdaryo viloyati, Andijon, Nukus, Bekobod, Chorvoq

7

O'zbekiston kubogining 3-bosqichi

1-4 oktyabr

Toshkent dengizi, Samarqand, Sirdaryo viloyati, Andijon, Nukus, Bekobod, Chorvoq

8

2001 yilda tug'ilgan va undan kichik yoshdagi sportchilar o'rtasida O'zbekiston chempionati

oktyabr

Toshkent dengizi, Samarqand, Sirdaryo viloyati

9

Suv sporti turlari bo'yicha Respublika oliy sport mahorat maktabining ochiq chempionati

noyabr

Toshkent dengizi, Samarqand, Sirdaryo viloyati, Andijon, Nukus, Bekobod, Chorvoq

10

Kattalar, 2001 yilda tug'ilgan yoshlar va undan kichik yoshdagi o'g'il-qizlar o'rtasida mexanik eshkak eshish bo'yicha O'zbekiston chempionati

dekabr

Toshkent dengizi, Samarqand, Sirdaryo viloyati, Andijon, Nukus, Bekobod, Chorvoq, Toshkent shahri

Osiyo hamda Jahon chempionatlari va kuboklari

1

23 Yoshgacha bo'lgan sportchilar o'rtasida Jahon chempionati

iyul

Polsha

2

Yoshlar o'rtasida Jahon chempionati

avgust

Chexiya

3

Jahon chempionati

sеntyabr

Bolgariya

4

Osiyo kubogining 1-bosqichi

iyun -iyul

Koreya

5

Osiyo kubogining 2-bosqichi

iyun -iyul

Koreya

6

Yoshlar o'rtasida Osiyo chempionati

iyun -iyul

Koreya

7

Yozgi Osiyo o'yinlari

avgust- sentyabr

Indonsziya

8

O'smirlar o'rtasida III yozgi Olimpiya o'yinlari

oktyabr

Argentina

2. 2. Badiiy gimnastika

T/r

Tadbirlarning nomi

O'tkazilish muddati

O'tkaziladigan joyi

Respublika sport musobaqalari

1

Yoshlar o'rtasida O'zbekiston chempionati

fevral

Jizzax viloyati

2

O'zbekiston chempionati

mart

Toshkent shahri

3

“A. Berestetskaya” xotirasiga bag'ishlangan “Qizilqumlik tillo” O'zbekiston ochiq turniri

oktyabr - noyabr

Navoiy

4

“Oltin minoralar” O'zbekiston ochiq turniri

oktyabr - noyabr

Buxoro

Xalqaro sport musobaqalari

1

Narru sagauap

sentyabr - oktyabr

Toshkent shahri

2

Gran-Pri

fevral

Rossiya

3

Gran-Pri

mart

Fransiya

4

Gran-Pri

mart

Ukraina

5

Gran-Pri

oktyabr - noyabr

Chexiya

6

Gran-Pri

oktyabr - noyabr

Isroil

7

Xapqaro turnir

fevral

Rossiya

 8

Xalqaro turnir

mart

Latviya

9

Xapqaro turnir

aprel

Polsha

10

Xalqaro turnir

avgust

Belarussiya

11

Xalqaro turnir

noyabr - dekabr

Qozogiston

Osiyo hamda Jahon chempionatlari va kuboklari

1

Klublar o'rtasida Jahon chempionati

seityabr - oktyabr

Yaponiya

2

O'smirlar va yoshlar o'rtasida Osiyo chempionati (litsenzion)

aprel -may

Malayziya

3

Jahon kubogi

mart

Bolgariya

4

Jahon kubogi

aprel

Italiya

5

Jahon kubogi

aprel

Ozarbayjon

6

Jahon kubogi

iyun

Ispaniya

7

Jahon kubogi

avgust

Rossiya

8

Jahon kubogi

avgust

Belarussiya

9

Jahon kubogi

aprel

Toshkent shahri

10

Jahon chempionati

sentyabr

Bolgariya

2.3. Badminton

T/r

Tadbirlarning nomi

O'tkazilish muddati

O'tkaziladigan joyi

Respublika sport musobaqalari

1

Erkaklar va ayollar o'rtasida shaxsiy-jamoaviy O'zbekiston chempionati

yanvar - fеvral

Toshkent shahri

2

2002-2004 va 2005-2007 yillarda tug'ilgan yoshlar o'rtasida shaxsiy-jamoaviy O'zbekiston chempionati

mart

Buxoro viloyati

3

1998-2001 yillarda tug'ilgan va undan kichik yoshdagi o'smirlar va qizlar o'rtasida O'zbekiston chempionati

aprel - may

Toshkent shahri

4

2002-2004 va 2005-2007 yillarda tug'ilgan yoshlar o'rtasida shaxsiy-jamoaviy O'zbekiston kubogi

sentyabr - oktyabr

Toshkent shahri

5

Erkaklar va ayollar o'rtasida shaxsiy-jamoaviy O'zbekiston ochiq kubogi

oktyabr - noyabr

Toshkent shahri

6

2001 yilda tug'ilgan va undan kichik yoshdagi o'smirlar va qizlar o'rtasida shaxsiy-jamoaviy O'zbekiston kubogi

noyabr - dekabr

Xorazm viloyati

7

Qurolli Kuchlar xizmatchilari o'rtasida shaxsiy-jamoaviy ochiq chempionat

yanvar

Toshkent shahri

8

“Umid” kubogi (2004-2008 yillarda tug'ilgan o'smirlar va kizlar)

iyun -iyul

Toshkent shahri

9

Erkaklar va ayollar hamda 17 yoshgacha bo'lgan o'smirlar va qizlar o'rtasida top 8 chempionlar ligasi

iyul -avgust

Toshkent shahri

10

Elchixonalar xodimlari, ularning oila a’zolari va O'zbekistonda faoliyat yurituvchi boshqa xalqaro tashkilotlar o'rtasida shaxsiy-jamoaviy chempionat

noyabr - dekabr

Toshkent shahri

Xalqaro sport musobaqalari

1

“Forza” Xalqaro turniri

may

Sloveniya

2

Xalqaro turnir

iyun

Mo'g'iliston

3

“Rossiya open"

iyul

Rossiya

4

“Babolat” Xalqaro turniri

oktyabr

Bolgariya

5

Xalqaro turnir

oktyabr - noyabr

Qozog'iston

6

Xalqaro turnir

dekabr

Turkiya

Osiyo hamda Jahon chempionatlari va kuboklari

1

Osiyo chempionati

aprel

Xitoy

2

o'smirlar o'rtasida Osiyo chempionati

iyul

Indoneziya

3

o'smirlar o'rtasida Jahon chempionati

noyabr

Kanada

2. 4. Basketbol

T/r

Tadbirlarning nomi

O'tkazilish muddati

O'tkaziladigan joyi

Respublika sport musobakalari

1

O'zbekiston chempionati (erkaklar oliy ligasi 1-tur)

yanvar - fevral

Navoiy viloyati

2

O'zbekiston chempionati (erkaklar oliy ligasi 2-tur)

mart

Toshkent shahri

3

O'zbekiston chempionati (erkaklar oliy ligasi 3-tur)

aprel

Namangan viloyati, Navoiy viloyati va Toshkent shahri

4

O'zbekiston chempionati (erkaklar oliy ligasi 4-tur, Pley-off)

may

Navoiy viloyati

5

O'zbekiston chempionati (ayollar oliy ligasi 1- tur)

fevral

Namangan viloyati

6

O'zbekiston chempionati (ayollar oliy ligasi 2- tur)

mart

Navoiy viloyati

7

O'zbekiston chempionati (ayollar oliy ligasi 3- tur)

aprel

Nukus shahri

8

O'zbekiston chempionati (ayollar oliy ligasi 4-tur, Pley-off)

may

Jizzax viloyati

9

1999-2001 yilda tug'ilgan va undan kichik yoshdagi o'g'il va qizlar o'rtasida O'zbekiston chempionati

mart

Toshkent shahri

10

2003-2004 yilda tug'ilgan va undan kichik yoshdagi o'g'il bolalar o'rtasida O'zbekiston chempionati

oktyabr

Xorazm viloyati

11

2003-2004 yilda tug'ilgan va undan kichik yoshdagi kizlar o'rtasida O'zbekiston chempionati

oktyabr

Buxoro viloyati

12

o'g'il bolalar o'rtasida Bolalar-o'smirlar basketbol ligasi 1-2-3-tur

aprel -iyun - avgust

Toshkent shahri, Samarqand, Namangan viloyatlari

13

Qizlar o'rtasida Bolalar- o'smirlar basketbol ligasi 1-2-3-tur

aprel -iyun - avgust

Toshkent viloyati, Jizzax viloyati, Andijon viloyati

14

Erkaklar o'rtasidaO'zbekiston chempionati (FIВА 3x3 1-2-3-tur)

iyun -oktyabr

Toshkent shahri

15

Ayollar o'rtasida O'zbekiston chempionati (FIВА 3x3 1-2-3-tur)

iyun -oktyabr

Toshkent shahri

16

o'smirlar o'rtasida O'zbekiston chempionati 1118 (FIВА 3x3)

avgust

Toshkent shahri

17

Qizlar o'rtasida O'zbekiston chempionati TS 18 (FIВА 3x3)

avgust

Toshkent shahri

18

o'smirlar o'rtasida O'zbekiston kubogi I 15 (FIВА 3x3)

oktyabri

Toshkent shahri

19

Qizlar o'rtasida O'zbekiston kubogi 1115 (FIВА 3x3)

oktyabr

Toshkent shahri

Xalqaro sport musobaqalari

1

“Navr o'z-2018” (erkaklar o'rtasida)

mart

Qirg'izston

2

Xalqaro turnir (erkaklar o'rtasida)

oktyabr

Ozarbayjon

3

Xalkaro turnir (ayollar o'rtasida)

iyun

Rossiya

4

Xalqaro turnir FIВА 3x3

aprel

Qirg'izston

5

Xalqaro turnir FIВА 3x3

sektyabr

Rossiya

6

Xalqaro turnir FIВА 3x3

iyun

Serbiya

7

Xalqaro turnir FIВА 3x3

oktyabr

Turkmaniston

8

FIВА 3x3 Osiyo chempionatiga saralash bosqichi (erkaklar va ayollar o'rtasida)

iyun

Qirg'izston, Turkmaniston, Tojikiston, O'zbekiston

9

Osiyo kubogiga saralash turniri (erkaklar o'rtasida)

iyun

Qirg'izston, Turkmaniston, Tojikiston, O'zbekiston

10

Osiyo kubogiga saralash turniri (erkaklar o'rtasida)

sentyabr - noyabr

Malayziya, Quvayt, Xitoy

11

Osiyo chempionlar kubogiga saralash bosqichi (erkaklar o'rtasida)

iyun

Qirg'izston, Turkmaniston, Tojikiston, O'zbekiston

12

18 yoshgacha yoshdagi sportchilar o'rtasida Osiyo chempionatiga saralash turniri

iyun

Qozog'iston

Osiyo hamda Jaxon chempionatlari va kuboklari

1

18 yoshgacha bo'lgan o'g'il bolalar o'rtasida Osiyo chempionatining final bosqichi

avgust

Tayland

2

18 yoshgacha bo'lgan qizlar o'rtasida Osiyo chempionatinng final bosqichi

oktyabr - noyabr

Hindiston

3

Osiyo chempionlar kubogining final bosqichi (erkaklar o'rtasida)

sentyabr

Xitoy

4

FIBA 3x3 Osiyo kubogi (erkaklar va ayollar o'rtasida)

aprel -may

Xitoy

5

FIBA 3x3 Osiyo chempionati (erkaklar va ayollar o'rtasida)

sentyabr - noyabr

Malayziya

6

18 yoshgacha bo'lgan o'g'il-qizlar o'rtasida FIBA 3x3 Osiyo chempionati

oktyabr

Xitoy

7

15 yoshgacha bo'lgan o'g'il-qizlar o'rtasida FIBA 3x3 Osiyo chempionati

noyabr

Xitoy

2. 5. Baydarka va kanoeda eshkak eshish

T/r

Tadbirlarning nomi

O'tkazilish muddati

O'tkaziladigan joyi

Respublika sport musobaqalari

1

Qishki O'zbekiston chempionati (200, 1000, 2000, 5000 metr)

mart

Toshkent dengizi

2

2000-2001 yilda tug'ilgan yoshlar va qizlar va undan kichik yoshdagilar o'rtasida O'zbekiston chempionati

mart

Toshkent dengizi

3

O'zbekiston kubogining 1-bosqichi (200, 500, 1000 metr)

aprel

Samarqand, Toshkent dengizi

4

1999-2000 yilda tug'ilgan va undan kichik yoshdagi o'g'il-qizlar o'rtasida O'zbekiston chempionati

aprel

Toshkent dengizi

5

O'zbekiston shaxsiy-jamoaviy chempionati

iyun

Samarqand, Toshkent dengizi

6

2002-2003 yilda tug'ilgan yoshlar, qizlar va undan kichik yoshdagilar o'rtasida O'zbekiston chempionati

iyun

Toshkent dengizi

7

Olimpiya zaxiralari kolleji, Bolalar va o'smirlar sport maktabi, Ixtisoslashtirilgan bolalar- o'smirlar sport maktablari va boshqa tashkilotlarda 2000-2001 yillarda tug'ilgan yoshlar, qizlar va undan kichik yoshdagilar o'rtasida O'zbekiston shaxsiy-jamoaviy chempionati

iyul

Toshkent dengizi

8

O'zbekiston kubogining 2-bosqichi

sentyabr

Samarqand, Toshkent dengizi

9

Marafon distantsiyasi bo'yicha O'zbekiston chempionati (V.Yanchenko, B.Bandarev, I.Kayzer xotiralariga bag'ishlangan).

dekabr

Toshkent dengizi

Xalqaro sport musobaqalari

1

Ayollar o'rtasida kanoeda eshkak eshish bo'yicha xalqaro turnir

may-iyun

Fransiya, Vengriya

2

Xalqaro regata

noyabr

Fransiya

Osiyo xamda Jahon chempionatlari va kuboklari

1

O'smirlar o'rtasida Jahon chempionati (y o'llanma beruvchi musobaqa)

aprel

Ispaniya

2

Jahon kubogining 1-bosqichi

may

Vengriya

3

Jahon kubogining 2-bosqichi

may

Germaniya

4

23 yoshgacha yoshdagi sportchilar o'rtasida Jahon chempionati

iyun -iyul

Bolgariya

5

Parakanoe bo'yicha Jahon chempionati

avgust

Portugaliya

6

Yozgi Osiyo o'yinlari

avgust -sentyabr

Indoneziya

7

18 yoshgacha va 23 yoshgacha bo'lgan yoshlar o'rtasida Osiyo chempionati, yoshlar o'rtasida Osiyo chempionati, Osiyo ochiq kubogi

sentyabr - oktyabr

Samarqand

8

O'smirlar o'rtasida yozgi Olimpiada o'yinlari

oktyabr

Argentina

2. 6. Boks

T/r

Tadbirlarning nomi

O'tkazilish muddati

O'tkaziladigan joyi

Respublika sport musobaqalari

1

Qizlar va ayollar o'rtasida O'zbekiston ochiq chempionati

fevral

Buxoro viloyati

2

2002-2003 yillarda tug'ilgan sportchilar o'rtasida hududlar birinchiligi

fevral

Nukus shahri Sirdaryo, Jizzax, Andijon viloyatlari

3

2002-2003 yillarda tug'ilgan sportchilar o'rtasida hududlar birinchiligining final bosqichi

aprel

Samarqand viloyati

4

2004-2005 yillarda tug'ilgan sportchilar o'rtasida O'zbekiston chempionati

aprel

Surxondaryo, Navoiy viloyatlari

5

2003-2004 yillarda tug'ilgan sportchilar o'rtasida O'zbekiston kubogi

noyabr

Farg'ona viloyati

6

2005-2006 yillarda tug'ilgan sportchilar o'rtasida o'zbekistan kubogi

iyun

Toshkent viloyati

7

Olimpiya zaxiralari kollejlarida ta’lim olayotgan sportchilar o'rtasida O'zbekistоn chempionati

avgust

O'zbekiston hududida

8

Ayollar o'rtasida O'zbekiston kubogi

sentyabr

O'zbekiston hududida

9

2000-2001 yillarda tug'ilgan sportchilar o'rtasida O'zbekiston chempionati

sentyabr

Toshkent viloyati

10

2001-2002 yillarda tug'ilgan sportchilar o'rtasida O'zbekiston kubogi

noyabr

O'zbekiston hududida

11

18 va undan katta yoshdagi ayollar hamda 16-17 yoshdagi qizlar o'rtasida O'zbekiston chempionati

noyabr

O'zbekiston hududida

12

Kattalar o'rtasida O'zbekiston chempionati

noyabr

O'zbekiston hududida

13

“Olimpiya umidlari" respublika musobaqasi

dekabr

O'zbekiston hududida

Xalqaro sport musobaqalari

1

Kattalar o'rtasida xalqaro turnirlar

yanvar-dekabr

Hindiston, Qozog'iston, Bolgariya, Vengriya, Ozarbaydjon, Litva, Chexiya, Pol sha, Tailand, Xitoy, Rossiya, Mo'g'iliston, Germaniya, Ukraina, Turkiya, Belarussiya, Fransiya

2

Guruhdan chiqish uchun saralash uchrashuvlari (WSB)

fevral

Kuba

3

Guruhdan chiqish uchun saralash uchrashuvlari (WSB)

fevral - mart-aprel

O'zbekiston, Kolumbiya

4

Yoshlar o'rtasida xalqaro turnirlar

fevral - dekabr

Rossiya, Litva, Bolgariya, Qozog'iston, Polsha, Serbiya, Germaniya, Turkiya, Belarussiya , Chexiya, Ozarbayjon

5

O'smirlar o'rtasida xalqaro turnirlar

yanvar - dekabr

Rossiya, Qozog'iston, Ozarbayjon, Gruziya, Serbiya, Polsha, Isroil, Germaniya

6

Ayollar o'rtasida xalqaro turnirlar

fevral - oktyabr

Ukraina, Bolgariya, Rossiya, Qozog'iston, Mo'g'iliston, Xitoy, Turkiya, Koreya

Osiyo hamda Jahon chempionatlari va kuboklari

I

o'smirlar o'rtasida Osiyo chempionati

iyun

Afg'oniston

2

Yozgi Osiyo o'yinlari

avgust- sentyabr

Jakarta, Indoneziya

3

Yoshlar o'rtasida Jahon chempionati

avgust- sentyabr

Vengriya

4

Yoshlar o'rtasida Olimpiya o'yinlari

oktyabr

Argentina

5

Ayollar o'rtasida Jahon chempionati

oktyabr - noyabr

Hindiston